Väikelapse toitumine

Õige toit ja tervislikud söömisharjumused väikelapseeas aitavad kaasa hea tervise kujunemisele ning kaitsevad teatud haiguste eest täiskasvanueas. Rinnapiim võiks olla ainuke imikule pakutav toit esimese kuue kuu jooksul, kuid juba teisel elupoolaastal ei kata see lapse energia- ja toitainevajadust

Lisatoidu pakkumine eeldab lapselt teatud oskusi. Vastsündinu oskab imeda ja neelata ning mõne kuu mööduses arenevad lapse motoorsed oskused veelgi. Kui pakkuda lapsele tahket toitu liialt vara, lükkab ta selle reflektoorselt keelega suust välja. Väikelapse koordinatsioon või tahke toidu ohutu neelamise võime on tagasihoidlik, mis võib viia toidu tõmbamiseni kopsu.

Umbes 16 elunädala vanuses hakkab laps keelt edasi-tagasi liigutama ning õpib lusikalt huultega toitu haarama. 24. ja 28. elunädala vahel kujuneb lapsel oskus mäluda - lõualuud hakkavad liikuma üles-alla. Laps õpib asju suhu panema ning haarab asju peoga. 28. ja 32. nädala vahel õpib laps iseseisvalt istuma ja oskab vahetada asju käest kätte ning visata neid maha. Lapse näpuosavus paraneb, ta püüab ise pisemaid toidupalu võtta ja süüa.

Esimese eluaasta lõpupoole jälgib laps väga tähelepanelikult ümbrust, ta hakkab matkima koduseid, tehes seda ka söögilauas. Laps õpib närima ja saab juba umbes aastaselt aru iseseisvast söömisest.